Güneş Hücresi Çalışma Şekli

PV2.png

Güneş Hücreleri ışığı doğrudan elektrik enerjisine çeviren yarıiletken aygıtlardır. Temelde bir adet P-N eklemden oluşur bunu yanı sıra akım toplayıcı iletkenler ve yansıma önleyici tabakalarda yüzeye kaplanır.

N-tipi yarı iletken ile P-tipi yarı iletken fiziksel olarak birbirlerine eklendiğinde n-tipi yarı iletkinin çoğunluk taşıyıcıları elektronlar, p-tipi yarı iletken tarafına ve p-tipi yarı iletkenin çoğunluk taşıyıcıları deşikler, n-tipi tarafına akmaya başlar. Elektronların n-tipi bölgeden ayrılması ile geride artı (+) yükler kalırken boşlukların p-tipi bölgeyi terk etmesi ile birlikte geride eksi (-) yükler kalacaktır. Çoğunluk taşıyıcılarının eklem üzerinden akışları, eklemin hemen çevresindeki bölgeyi etkileyecektir. Geride kalan (+) ve (-) yükler eklem çevresinde bir elektrik alan oluştururken, bu alan, iki ayrı bölgedeki taşıyıcılardan dolayı oluşan doğal akışı engelleyici yönde artacaktır.

P-N tipi maddenin ara yüzeyinde, yani eklem bölgesinde, P bölgesi tarafında negatif, N bölgesi tarafında pozitif yük birikir. Bu eklem bölgesine "geçiş bölgesi" ya da "yükten arındırılmış bölge" denir. Bu bölgede oluşan elektrik alan "yapısal elektrik alan" olarak adlandırılır. Yarıiletken eklemin güneş pili olarak çalışması için eklem bölgesinde fotovoltaik dönüşümün sağlanması bunun için ise güneş ışığığına ihtiyaç vardır.

DevamAlfa Solar Enerji A.Ş.
+90 318 666 27 00

Fabrika:
Kırıkkale 1. OSB. Kızılırmak Caddesi 2'nci Sokak Nu:13
Yahşihan / KIRIKKALE

Merkez:
Balgat Mahallesi Mevlana Bulvarı
No 139/A Kat 9 Daire 31 Yelken Plaza
Çankaya / ANKARA
Ticaret Sicil No: 304366

Ziyaretçi Sayisi
12368